اخبار و رويداد ها

  توليدكنندگان پلاستيك و لاستيك اصفهان از 40 درصد ظرفيت خود استفاده مي كنند

توليدكنندگان پلاستيك و لاستيك اصفهان از 40 درصد ظرفيت خود استفاده مي كنند

به گزارش واحد رسانه شرکت نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان، حکیمی فر در حاشیه دهمین نمایشگاه تخصصی لاستیک، پلاستیک، ماشین آلات و تجهیزات وابسته تأکید کرد: استان اصفهان در زمینه تخصص و استعدادهای فردی در بخش های مختلف صنعت به ویژه صنعت لاستیک و پلاستیک کمبودی ندارد، همچنین با توجه به رکود فعلی در فضای تولید و صنعت کشور میزان ماشین آلات موجود کفایت می کند.  
وی خاطرنشان کرد: عمده مشکلی که صنعت، تولید و در نهایت رونق بازار خرید و فروش را در کشور فلج کرده است، کمبود نقدینگی یا سرمایه است.
حکیمی فر اضافه کرد: هم اکنون تنها از 40 درصد از پتانسیل تولیدکنندگان پلاستیک و لاستیک در استان اصفهان استفاده می شود و در 7 ماه گذشته سال جاری حدود 30 تا 35 درصد فعالان در این صنعت کنار رفته اند.
وی با ابراز تأسف از وضعیت موجود در صنعت لاستیک و پلاستیک گفت: هم اینک 20 تا 30 درصد از فعالان این صنعت با نصف ظرفیت تولید خود کار می کنند در حالی که پتانسیل بسیار بالاتری دارند اما رکود بازار و نبود سرمایه زمین گیرشان کرده است.
وی همچنین تصریح کرد: حمایت بانک ها از بخش تولید کافی نیست و همچنان سود سپرده ها در بانک ها این قدر زیاد است که تولیدکننده را به فروش ماشین آلات و سپرده گذاری در بانک ترغیب می کند.
رییس اتحادیه صنف سازندگان و فروشندگان مصنوعات پلاستیک اصفهان اضافه کرد: این اتحادیه با داشتن یک هزار عضو فعال، مشکلاتی از قبیل تهیه مواد به نرخ مناسب را تحمل می کند.
به گفته وی معمولاً بنگاه های کوچک نمی توانند مواد را مستقیم از بورس و پتروشیمی خریداری کنند و مجبور به خرید از دلالان می شوند که این امر هم به دلیل نداشتن سرمایه کافی است.
وی با بیان اینکه حمایت های دولت از تولیدکنندگان مصنوعات پلاستیکی شایسته این صنف نیست، گفت: اخیراً برای دریافت تسهیلاتی از صندوق پشتوانه ارزی و دریافت یارانه بخش صنعت وعده هایی داده شده اما هنوز عملی نشده است.
وی درباره سطح کیفی نمایشگاه لاستیک و پلاستیک امسال اصفهان گفت: این نمایشگاه هنوز خیلی جای رشد دارد. به دلیل شرایط نه چندان مناسب اقتصادی کشور تولیدکننده ها و صنعتگران رغبتی به حضور در نمایشگاه ها ندارند و برگزاری این نمایشگاه در این شرایط کار آسانی نیست.
دهمین نمایشگاه تخصصی لاستیک، پلاستیک، ماشین آلات و تجهیزات وابسته امشب به کار خود پایان داد. 

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر